Strona głównaPORADYJak działa klimatyzator przenośny?

Jak działa klimatyzator przenośny?

Wraz z nadejściem wiosny, coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać nad wyborem klimatyzatora do swojego domu, szczególnie mając na uwadze ubiegłe upalne lata. Ich uwagę przykuwają często klimatyzatory przenośne. Wygodne w użytkowaniu, pozwalające przenosić urządzenie pomiędzy pokojami, często sporo tańsze od stacjonarnej klimatyzacji, są szczególnie atrakcyjną propozycją. Jak działa klimatyzator przenośny i czy warto się zainteresować takim urządzeniem?

Klimatyzator przenośny – zasady działania

Warto zaznaczyć na wstępie, że zasady działania klimatyzacji przenośnej są podobne do jej tradycyjnej, naściennej wersji. W urządzeniu znajdziemy dwa podstawowe elementy: parownik i skraplacz. Proces chłodzenia polega na odbieraniu ciepła przez parownik. Dzięki krążącemu w obwodzie zamkniętym czynnikowi chłodzącemu, powietrze jest ochładzane. Zimne wydmuchiwane jest do pomieszczenia. Ciepłe zaś zbiera się w skraplaczu, by następnie za pośrednictwem rury wyrzutowej, wylecieć poza budynek.

Tak w telegraficznym skrócie wygląda proces chłodzenia powietrza. A czy klimatyzator przenośny może również ogrzewać pomieszczenie? Wiele klimatyzatorów mobilnych to urządzenia wielofunkcyjne (3w1 lub 4w1), łączące w sobie funkcję chłodzenia, wentylacji, osuszania i ogrzewania.

Jak wygląda ogrzewania przez klimatyzator przenośny?

Obecne klimatyzatory bardzo często funkcjonują także jako pompy ciepła. Odwrócenie układu chłodniczego za pomocą zaworu czterodrogowego sprawia, że umieszczony w mieszkaniu parownik pełni wówczas funkcję skraplacza, gromadząc ciepło.

Klimatyzator przenośny – monoblok czy split?

Zasadnicza różnica pomiędzy poszczególnymi klimatyzatorami przenośnymi dotyczy ich budowy. Wśród tej grupy urządzeń wyróżniamy zarówno jednobryłowe (monobloki), jak i składające się z dwóch jednostek, połączonych rurką (typu split). W pierwszym typie urządzeń obydwie jednostki (parownik i skraplacz) umieszczone są w jednym urządzeniu, stojącym w mieszkaniu (w pobliżu okna). W drugim zaś parownik umieszczony jest w mieszkaniu, skraplacz zaś jest osobną jednostką, umieszczoną na zewnątrz (np. na balkonie), połączona rurką z parownikiem.

Ze względu na szybki, bezproblemowy montaż to monobloki należą jednak do zdecydowanie chętniej wybieranych urządzeń. Jest ich też na rynku dużo więcej. Sprawdź najpopularniejsze klimatyzatory przenośne na Wybierzoczyszczacz.pl

Czy klimatyzator przenośny bez rury to wciąż klimatyzator?

Oprócz klimatyzatorów przenośnych w formie monobloków oraz urządzeń typu split, są na rynku sprzęty łudząco podobne do jednobryłowych klimatyzatorów. Na pierwszy rzut oka różnią się tylko brakiem rury wyrzutowej, będąc często bardziej atrakcyjną wizualnie alternatywą dla tradycyjnych klimatyzatorów przenośnych. Czy takie urządzenia też są klimatyzatorami?

Nie. Klimatyzator bez rury tzw. klimator lub klimatyzer. Urządzenie, które z klimatyzacją ma bardzo niewiele wspólnego. Wydajność tych urządzeń jest nieporównywalnie niższa od klimatyzatorów. Nie znajdziemy w nich bowiem parowacza czy skraplacza. A rolę czynnika chłodzącego pełni tu woda lub kostki lodu. Klimatyzery są w stanie obniżyć nieco temperaturę, jednak są to wartości rzędu 1-2 stopni Celsjusza, odczuwane jedynie w pobliżu samego urządzenia. Dłuższe korzystanie urządzenia wiąże się z nawilżaniem pomieszczenia. Ma to swoje korzyści dopóty, dopóki odbywa się w sposób kontrolowany. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do przewilżenia pomieszczeń (warunki idealne do rozwoju pleśni i grzybów).

Czy warto kupić klimatyzator przenośny?

Zalety:

  • Wielofunkcyjność (opcje suszenia, wentylacji oraz ogrzewania)
  • Łatwy montaż
  • Atrakcyjna cena
  • Duży wybór urządzeń dostępnych od ręki

Wady:

  • Głośność (w trybach intensywnej pracy nawet 60 dB)
  • Rura wystająca przez okno – obniżenie estetyki
  • Większy pobór prądu w porównaniu z klimatyzacją stacjonarną

Klimatyzatory przenośne nie są urządzeniami pozbawionymi wad. Należy pamiętać, iż ich wydajność będzie stosunkowo niższa od klimatyzacji stacjonarnej. Urządzenie te będą również głośniejsze w codziennej eksploatacji. Niewiele większe może być również zużycie prądu. Z drugiej strony klimatyzatory przenośne to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie z różnych względów nie chcemy lub nie możemy sobie pozwolić na tradycyjną klimatyzację.

Do ich największych zalet zaliczyć musimy przede wszystkim niską cenę. Do tego dochodzi szybki, bezproblemowy i darmowy montaż. Warto pamiętać, iż przy stacjonarnej klimatyzacji ostateczna cena to również koszt usługi montażu. Im dłuższa praca i bardziej skomplikowany przypadek, tym ostateczna cena będzie wyższa.

Klimatyzator przenośny to również dobra alternatywa dla wszystkich, którzy nie mogą pozwolić sobie na ingerencję w ściany mieszkania lub elewację budynku. W przeciwieństwie do tradycyjnej klimatyzacji, montaż urządzenia przenośnego nie wymaga żadnych zgód formalnych ze strony wspólnoty czy zarządcy budynku. Nie wiąże się również z kuciem ścian i koniecznością odświeżania mieszkania po skończonych pracach. Klimatyzator przenośny może być dobrym pomysłem dla wynajmujących mieszkanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read