Strona głównaDOMJakie są najlepsze drzwi antywłamaniowe?

Jakie są najlepsze drzwi antywłamaniowe?

Drzwi antywłamaniowe inaczej określa się również terminem „drzwi o zwiększonej odporności na włamanie”. Takie drzwi zdecydowanie zniechęcą złodzieja amatora, a profesjonaliście utrudnią działanie. Próba sforsowania wejścia do domu będzie w tym przypadku skomplikowana i hałaśliwa. Dzięki temu lokatorzy, firmy monitorujące czy uważni sąsiedzi zyskają czas na reakcję. Budowa i wyposażenie drzwi tego typu są zróżnicowane. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

Drzwi antywłamaniowe – bezpieczeństwo domu

Drzwi antywłamaniowe są wzmocnione konstrukcyjnie i wyposażone w dodatkowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo. Dzięki temu są odporne na próby przewiercania, wyważania czy włamywania. W dużej mierze gwarantują poczucie bezpieczeństwa i spokój. Należy jednak mieć świadomość, że nawet solidne drzwi antywłamaniowe można mimo wszystko sforsować. Jednak na pewno przysporzy mu to sporo problemów, co znacznie wydłuży czas włamania, a nam pozwoli na zawiadomienie odpowiednich służb.

Podstawowe elementy drzwi antywłamaniowych

Skrzydło

Serce drzwi antywłamaniowych, czyli skrzydło zbudowane ze stalowej ramy, ma powstrzymać zarówno złoczyńcę, jak i ogień. Wewnątrz znajduje się kratownica ze stalowych prętów, jednak do najbardziej skutecznych należą pręty obrotowe. Próba przecięcia ich piłą spełza na niczym, ponieważ pręty po dotknięciu obracają się i trudno je przepiłować. Wszystkie zastosowane materiały izolacyjne mają zapewnić drzwiom ogniotrwałość a lokatorom komfort termiczny i akustyczny. Całość pokryta jest obustronnie blachą o grubości co najmniej od półtora do dwóch milimetrów. Drzwi zewnętrzne muszą być bezpieczne, ale i estetyczne. Często więc wprowadza się nadające drzwiom lekkości przeszklenia. W takim przypadku stosuje się tzw. pakiety szybowe. Składają się one nie z jednej, ale co najmniej z dwóch tafli szkła. Pierwsza zewnętrzna szyba to antywłamaniowa P4. Wypełniona argonem przestrzeń pomiędzy warstwami zapobiega utracie ciepła.

Ościeżnica

Solidne drzwi antywłamaniowe muszą zostać osadzone w równie solidnej ościeżnicy. Nie tylko jakość samych drzwi, decyduje o poziomie ich zabezpieczenia. Z reguły stalowa, musi być bardzo dobrze osadzona. Przy montażu stosuje się specjalne kotwy, tak aby uniemożliwić jej wyrwanie.

Zawiasy

Drzwi antywłamaniowe powinny mieć co najmniej trzy zawiasy ukryte w korpusie tak, by nie było do nich łatwego dostępu z zewnątrz. Często dodatkowo osłania się je metalowym elementem. Kolejne utrudnienie antywłamaniowe stanowią bolce. Nawet gdy zawiasy zostaną w jakiś sposób przecięte, złodziej natrafi na bolce, dzięki którym nie będzie możliwe wyciągnięcie skrzydła z ościeżnicy.

Zamek

Istotną rolę również odgrywa zamek. Główny z zasady uruchamia mechanizm ryglowania. Rygle, inaczej bolce są wysuwane w trzech kierunkach. Liczba rygli zdecydowanie wpływa na poziom bezpieczeństwa, ale i na cenę. Minimalna liczba to cztery rygle. Bardziej rozbudowane modele mogą ich mieć nawet 14. Zamek podobnie jak zawiasy jest chroniony dodatkową metalową płytą zabezpieczającą przed rozwierceniem. W drzwiach antywłamaniowych często montowany jest zwiększający bezpieczeństwo dodatkowy zamek. Wszystkie zamki muszą mieć odpowiednie atesty.

Drzwi antywłamaniowe – certyfikat i montaż

Każde drzwi antywłamaniowe posiadają certyfikat. Na tabliczce znamionowej ulokowanej w okolicach zawiasów zawarte są informacje m.in. na temat klasy drzwi. Do domów szeregowych, bloków i osiedli polecana jest klasa trzecia. W domach wolnostojących najlepiej sprawdzi się klasa czwarta. Montaż z uwagi na specjalne wymagania powinien być wykonany przez profesjonalnych monterów z uprawnieniami. Instalacja takich drzwi przeprowadzona we własnym zakresie z reguły oznacza utratę gwarancji.

Źródło zdjęć: pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read