Strona głównaPORADYKoszt paneli fotowoltaicznych dla domu

Koszt paneli fotowoltaicznych dla domu

Fotowoltaika to obecnie najszybciej rozwijający się w Polsce sektor Odnawialnych Źródeł Energii. Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych, kuszonych wizją sporych oszczędności na rachunkach za prąd, przekonuje się do zainstalowania paneli słonecznych na dachu. Uruchamiane są też specjalne programy dotacyjne, dzięki którym można uzyskać całkiem spore dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych. Z pomocą może przyjść także szybka gotówka. Jeśli jesteś właśnie na etapie rozważania, czy zainwestować w takie rozwiązanie, w twojej głowie kłębi się z pewnością wiele pytań. Jaki będzie całościowy koszt instalacji paneli? Czy są one trwałe? Ile możesz na nich zaoszczędzić i po jakim czasie uzyskasz zwrot z inwestycji? Spróbujmy odpowiedzieć na niektóre z nich.

Fotowoltaika na dachu – ile kosztuje?

Nie da się ukryć, że koszt zainstalowania paneli fotowoltaicznych to jednorazowo nieco większy wydatek. Składają się na niego dwa kluczowe elementy, a mianowicie: cena materiału, czyli przede wszystkim modułów fotowoltaicznych i falownika oraz koszt robocizny, a więc pomiarów, dostawy i montażu. Dobra wiadomość jest taka, że z używaniem paneli nie wiążą się właściwie żadne koszty eksploatacyjne, a wieloletnia gwarancja na większość elementów instalacji pozwala nie martwić się o konieczność dokonywania potencjalnych napraw.

Wydatek ponoszony przez właścicieli gospodarstw domowych, którzy decydują się na fotowoltaikę, mieści się zazwyczaj w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Skąd taka rozpiętość cenowa? Wiele zależy od indywidualnych czynników, takich jak między innymi model i jakość paneli, wielkość powierzchni, na której zostaną ułożone, czy sposób montażu. Na etapie podejmowania decyzji, warto poprosić o profesjonalny kosztorys, który pomoże ocenić, czy będzie nas na to stać. Szybka gotówka to jeden ze sposobów na uzupełnienie ewentualnych braków.

Od czego zależy wydajność instalacji?

To, ile nasza domowa elektrownia słoneczna będzie w stanie wygenerować prądu, zależy od kilku czynników. Znaczenie ma zarówno wielkość dachu, jak i stopień oraz kierunek jego nachylenia. W naszej szerokości geograficznej najkorzystniejsze jest układnie modułów na dachach skierowanych na południe. Istotny jest także poziom zacienienia dachu. Jak łatwo się domyślić – im więcej cienia, tym mniejsza sprawność instalacji fotowoltaicznej.

Na wydajność instalacji wpływa też oczywiście pogoda, która jest najmniej przewidywalnym czynnikiem. Dlatego też opłacalność systemu trzeba mierzyć w skali roku. Szacuje się na przykład, że w miesiącach zimowych, liczonych od listopada do przełomu lutego i marca panele wytwarzają zaledwie 9% całorocznej wartości generowanego prądu.

Czy to się opłaca?

Szacuje się, że prawidłowo dobrana instalacja fotowoltaiczna zwraca się w ciągu kilku lat. Na czym polega właściwe dopasowanie instalacji? Przede wszystkim na dobrym określeniu zapotrzebowania naszego gospodarstwa domowego na energię elektryczną i dostosowaniu do niego parametrów fotowoltaicznej konstrukcji.

Rentowność inwestycji będzie zależeć też od cen prądu, a te – jak wiemy – od kilku lat systematycznie rosną. Im bardziej zdrożeje energia elektryczna, tym szybciej inwestycja się zwróci. Jeśli przed montażem paneli fotowoltaicznych powstrzymują nas jedynie przejściowe kłopoty finansowe, warto wziąć pod uwagę możliwości, jakie daje szybka gotówka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read