Strona głównaPORADYCharakterystyka oznaczeń na taśmach LED

Charakterystyka oznaczeń na taśmach LED

Taśmy LED cieszą się coraz większą popularnością, jako nowoczesny element aranżacji wnętrz. Okazuje się, że tego typu produkty sprawdzają się dosłownie w każdym pomieszczeniu. Powinieneś jednak pamiętać, że oprócz efektownego wyglądu taśmy LED muszą być także funkcjonalne. Dlatego przed wyborem konkretnych rozwiązań warto najpierw poznać najbardziej popularne taśmy LED. W dzisiejszym artykule omówimy dostępne rodzaje taśm LED-owych oraz kryteria wyboru konkretnych produktów.

Rodzaje taśm LED

Do najbardziej popularnych taśm LED zaliczamy modele świecące światłem jednokolorowym. Przeważnie są to różne odcienie bieli. Wśród mniej popularnych rodzajów warto wymienić taśmy świecące na czerwono, zielono, niebiesko i żółto. W ofercie producentów najłatwiej znaleźć taśmy LED, które wytwarzają światło białe ciepłe, zimne i neutralne. Takie rodzaje cieszą się największą popularnością wśród klientów. Podczas wyboru konkretnej taśmy możesz także zdecydować o rodzaju diody, jakie będą umieszczone na pasku. Tutaj bardzo pomocne okaże się oznaczenie, jakie jest umieszczane na każdej taśmie.

Patrząc na oznaczenie w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej diody SMD. Za skrótem SMD znajduje się liczba, która oznacza wielkość diody. Oznaczenie SMD 2835 oznacza, że wymiary diody świetlnej to 2,8 × 3,5 mm. Do najczęściej wybieranych taśm należą modele oznaczone symbolem SMD 3528, SMD 2835, SMD 5630 oraz SMD 5050.

Drugim ważnym parametrem jest gęstość diod, którą podaje się w przeliczeniu na 1 metr taśmy. Standardowa rolka taśmy ma 5 metrów długości. Jeśli znajduje się na niej oznaczenie 150 LED, to ilość diod na odcinku 5 metrów wynosi właśnie 150. W przeliczeniu na 1 metr daje to dokładnie 30 diod. W ofertach sklepów z oświetleniem LED dostępne są także taśmy 300 i 600 LED. Im więcej diod na 1 metr taśmy, tym więcej światła.

Ważnym oznaczeniem jest stopień ochrony IP. Jest on oznaczony dwucyfrową liczbą. Pierwsza z nich określa stopień ochrony przed pyłem, a druga przed wodą. Najniższą ochronę oznacza symbol IP20, a najwyższą IP68.

Kryteria wyboru taśm LED

Podczas wyboru taśmy LED wiele osób kieruje się wyłącznie barwą światła. Jest to jednak tylko jeden z czynników, jakie należy wziąć pod uwagę. Istotny jest także rodzaj zamontowanej diody. Obecnie najbardziej popularne są taśmy z diodami pierwszej generacji. Ich atutem jest przede wszystkim atrakcyjna cena. W grupie taśm pierwszej generacji znajdują się SMD 3528 oraz SMD 5050. Dioda SMD 3528 pobiera 0,06 W i generuje 7,5 lumena światła. Takie diody są stosowane w taśmach jednobarwnych i kolorowych. Dioda SMD 5050 pobiera 0,2 W energii i generuje 23 lumeny.

Dużo bardziej wydajne są diody SMD 2835 oraz SMD 5730. Pierwsza z nich pobiera 0,2 W i emituje 24 lumeny. Druga z diod pobiera 0,5 W i generuje 55 lumenów.

Jeśli chcesz poznać szczegółową ofertę taśm LED, to koniecznie zajrzyj na stronę sklep.profiled.pl. Znajdziesz tam duży wybór produktów, wśród których z pewnością znajdziesz rozwiązania optymalnie dopasowane do Twoich potrzeb.

 

fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read