Strona głównaPORADYCzy warto kupić klimatyzator przenośny?

Czy warto kupić klimatyzator przenośny?

Nie każdy może pozwolić sobie na wyposażenie domu lub mieszkania w tradycyjną klimatyzację. To między innymi dlatego ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się klimatyzatory przenośne. Czy takie urządzenia mogą chronić przed dokuczliwymi upałami równie skutecznie co stacjonarne klimatyzatory?

Przyczyny i skutki upałów

Długie i częste fale upałów to problem, za który w znacznym stopniu odpowiadają ludzie, czyli my sami. Zamiast skutecznej walki z globalnym ociepleniem od wielu lat redukujemy ilość terenów zielonych, zastępując parki i lasy nowymi budynkami, kamiennymi rynkami i drogami. To, co redukuje temperaturę powietrza, wymieniane jest na magazyny ciepła. Dodatkowy problem stanowi fakt, iż zamiast cyrkulacji strefowej coraz częściej mamy do czynienia z cyrkulacją równikową. W rezultacie nie dopływa do nas powietrze znad Atlantyku, tylko to znad Sahary, czyli znacznie gorętsze.

Upały mają negatywny wpływ na nasz komfort i wydajność, ale, co gorsza, stanowią zagrożenie dla zdrowia. Szczególnie narażeni są seniorzy i osoby zmagające się z chorobami układu krążenia, jednak nawet u młodych i zdrowych osób latem wzrasta ryzyko odwodnienia i udaru cieplnego. Aby uniknąć takich problemów, warto ograniczyć czas przebywania na słońcu. Niestety nie oznacza to, że w domu jesteśmy całkowicie bezpieczni, gdyż podczas upałów także w budynkach temperatury bywają bardzo wysokie. To właśnie dlatego warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w dobry klimatyzator.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Działanie jednoczęściowego klimatyzatora przenośnego nie różni się specjalnie od mechanizmu, jaki znamy z tradycyjnej klimatyzacji. Takie urządzenie również wyposażone jest w wymienniki ciepła, czyli skraplacz i parownik oraz w sprężarkę, a do prawidłowej pracy potrzebuje czynnika chłodniczego. Główna różnica polega na tym, że wymienniki znajdują się w jednej obudowie. Jednostkę tę stawia się wewnątrz pomieszczenia. W tym miejscu pojawia się pytanie: w jaki sposób gorące powietrze zostaje odprowadzone na zewnątrz?

Proces ten możliwy jest dzięki rurze, która stanowi istotną część każdego klimatyzatora przenośnego. Jeden z jej końców należy podłączyć do obudowy urządzenia, natomiast drugi wysunąć na zewnątrz, najlepiej przez uchylone okno. Wykonanie tego zadania ułatwia specjalna uszczelka. Zazwyczaj trzeba zaopatrzyć się w nią oddzielnie, ale osoby kupujące klimatyzatory pokojowe Fersk dostają ją wraz z urządzeniem. Dzięki uszczelce do pomieszczenia nie będzie wlatywało przez okno gorące powietrze z zewnątrz.

Jak widać, montaż klimatyzatora przenośnego jest bardzo prosty i nie wymaga wykonywania żadnych otworów w ścianach. W rezultacie nie jest tutaj konieczne korzystanie z usług fachowców ani uzyskiwanie żadnych zezwoleń. Co za tym idzie, klimatyzator przenośny można zamontować niemal wszędzie, a wydatki są znacznie niższe niż w przypadku klimatyzatora stacjonarnego.

Więcej o klimatyzatorach przenośnych: https://tech.wp.pl/klimatyzacja-nie-musi-kosztowac-fortuny-6408158529136769a

Wybór dobrego klimatyzatora przenośnego

Aby czerpać jak największe korzyści z posiadania klimatyzatora przenośnego, warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego sprzętu. Najlepiej rozpocząć od sprawdzenia mocy chłodniczej i maksymalnej powierzchni pracy dostępnych urządzeń. Większość klimatyzatorów przenośnych do użytku domowego charakteryzuje się wydajnością do 3,51 kW, czyli 12000 BTU. Jeśli pomieszczenie ma nie więcej niż 40 m² i nie występują w nim liczne czynniki, wpływające na wzrost tempa nagrzewania, to taka moc będzie wystarczająca.

Dobra moc chłodnicza powinna iść w parze z wysokim przepływem powietrza, który przekłada się na czas potrzebny do uzyskania oczekiwanej temperatury. Jeśli chcemy, aby klimatyzator szybko chłodził powietrze, to najlepiej wybrać sprzęt, który oferuje przepływ na poziomie 350 m³/h lub wyższym.

Po wyszukaniu urządzeń o optymalnej mocy i przepływie powietrza warto zwrócić uwagę na stosunek możliwości urządzenia do jego ceny. Jeśli jeden z klimatyzatorów wyposażonych jest w takie udogodnienia jak tryb grzewczy i funkcja swing, to z pewnością wart jest więcej niż sprzęt pozbawionych tych opcji.

Klimatyzator zdolny do ogrzewania to idealny wybór, jeśli nie dysponujemy alternatywnym źródłem ciepła. Funkcja swing zapewnia natomiast równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza, dzięki automatycznemu ruchowi lamelek.

Oczywiście, pod uwagę warto wziąć również zużycie prądu, które decyduje o kosztach użytkowania urządzenia. Na szczęście klimatyzator przenośny nie wymaga przeglądów, tak więc opłaty za pobrany prąd to jedyne wydatki, jakie trzeba będzie ponosić w związku z korzystaniem z tego urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read