Jeszcze kilka lat temu w modzie były podłogi puste – wyłożone pięknymi, lśniącymi panelami, kosztownym parkietem czy praktycznym gresem. Obecnie jednak trend się odwrócił – znów, jak w dawniejszych czasach – do łask wracają dywany. I choć w sklepach dostępne są całkiem ładne i niedrogie dywany tkane maszynowo, np. shaggy, to jednak największym zainteresowaniem cieszą się modele tkane ręcznie. Przepiękne dywany indyjskie, perskie, pakistańskie czy tureckie to prawdziwa ozdoba każdego wnętrza. Ale jak rozpoznać prawdziwe indyjskie dywany ręcznie tkane?
Dywany orientalne wykonane są zawsze z włókien pochodzenia naturalnego i tkane ręcznie, a to decyduje o ich szczególnych właściwościach i oczywiście – wyższej cenie. Często wykonane są z wełny lub jedwabiu. Oto kilka sprawdzonych sposobów na ich rozpoznanie
Spójrz na wzory
Wzory na dywanach indyjskich wykonywane są ręcznie przez artystów stosujących tradycyjne metody tkackie. Proces ich powstawania jest żmudny i długotrwały – czasem rzemieślnik poświęca jednemu dywanowi kilka miesięcy lub nawet lat. Dlatego też dywany indyjskie charakteryzują się niezwykle skomplikowanym wzornictwem o wielu szczegółach inspirowanych lokalnymi tradycjami, wierzeniami i kulturą. Kierując się nimi i bacznie je obserwując, z łatwością odróżnimy model z Indii od dywanów pochodzących na przykład z Turcji czy Pakistanu. Dywany wełniane lub jedwabne z Indii odznaczają się dużą wyrazistością i nasyceniem barw – są tak sugestywne, że prawie odnosimy wrażenie, że patrzymy na obraz. Przykłady możesz zobaczyć dywanów indyjskich tutaj.
Dzięki precyzyjnym technikom, ręcznie tkane dywany odznaczają się większą gęstością runa. Ale gęstość ta może nieco się różnić w różnych partiach dywanu, podobnie jak sam wzór, choć powtarzalny, to jednak w każdym miejscu odrobinę inny. Wśród dywanów wykonywanych maszynowo nie znajdziemy takich „defektów”, ale to właśnie czyni każdy egzemplarz tkany ręcznie całkowicie wyjątkowym.
Warto także rozgarnąć rękoma runo modeli dywanów, które bierzesz pod uwagę. Te wykonane ręcznie są znacznie gęstsze – dywany robione maszynowo posiadają od stu do pięciuset tysięcy włókien na metrze kwadratowym (a piękne shaggy jeszcze mniej), podczas gdy tkane ręcznie mają ich nawet czterokrotnie więcej! Oczywiście nie ma sensu liczyć włosów, ale już sama ocena „na oko” pozwoli Ci zorientować się z jakim rodzajem dywanu masz do czynienia.
Spód dywanów wykonanych ręcznie – także jest istotny
Spód i obramowanie dywanów ręcznie produkowanych znacząco się różnią niż dywanu robionego maszynowo. Spody dywanów maszynowych są bowiem prawie idealne – brak w nich wystających węzełków, są gładkie i równe. Zupełnie inaczej prezentują się dywany tkane – widoczne są na nich pojedyncze wełniane węzełki, a powierzchnia jest nierówna. Podobnie rzecz ma się z obramowaniem – boki dywanów tkanych są trochę nierówne, zdarza się nawet, że lekko pofalowane.
Kiedy więc wybierasz się do sklepu i masz wątpliwości, czy prezentowany Ci dywan rzeczywiście jest wykonany ręcznie, obejrzyj najpierw jego wierzchnią stronę, oceń wygląd wzorów i gęstość runa, ale przede wszystkim obejrzyj jego boki i spód – one zdradzą Ci wszystkie tajemnice.
Cena
Nie da się ukryć, że ceny dywanów robionych przez człowieka są znacznie wyższe niż modeli produkowanych seryjnie w fabrykach. Podczas gdy za przeciętny dywan dostępny w regularnej sprzedaży zapłacimy około kilkuset złotych, to za tej samej wielkości egzemplarz hand – made musimy liczyć się z kosztem od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Tę cenę jednak z łatwością można uzasadnić. Wynika ona z następujących czynników:
- – cena materiału – dywany maszynowo produkowane są wykonane z włókien syntetycznych. Te są tanie, ale ich jakość nie jest wybitna. Naturalna wełna jest znacznie droższa, ale ma także właściwości, które czynią ją absolutnie wyjątkową. Jest ciepła, miękka i bardziej niż materiały syntetyczne odporna na zabrudzenia;
- – nakład pracy i czas wykonania dywanu – w przypadku modeli produkowanych seryjnie w fabrykach czas wykonania jednego egzemplarza wynosi zapewne około kilkunastu – kilkudziesięciu minut. Natomiast artysta tkający swój dywan musi poświęcić mu całe tygodnie lub miesiące i nierzadko jest to dla niego i jego rodziny jedyne źródło dochodu.
Indyjskie czy tureckie dywany są prawdziwymi dziełami sztuki – każdy z nich jest zupełnie wyjątkowy, dopracowany i efektowny. Nic więc dziwnego, że większość z nas marzy o tym, by taki właśnie dywan zdobił jego dom. Teraz już wiesz jak poznać produkt ludzkich rąk, jak odróżnić go od modelu tylko imitującego wyrób hand – made.