Strona głównaPORADYKabina prysznicowa - wygodne rozwiązanie z licznymi pułapkami

Kabina prysznicowa – wygodne rozwiązanie z licznymi pułapkami

Kwestia wyboru najodpowiedniejszego urządzenia do mycia w domowej łazience staje przed każdym, kto buduje nowy dom, kupuje mieszkanie lub przeprowadza remont we własnym lokum. Choć dawniej, szczególnie w czasach ustroju komunistycznego, najczęściej wybierana była wanna, to od kilkunastu lat prym wiedzie tutaj kabina prysznicowa. Jej zalety są oczywiste, a do najważniejszych należą przede wszystkim: wygoda i szybkość użytkowania, mniejsza ilość miejsca potrzebna do montażu, czy też oszczędność w zużyciu wody.

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie montażu kabin prysznicowych

Choć mogłoby się wydawać, że lata obecności na rynku nauczyły już instalatorów wszelkich aspektów montażu kabin prysznicowych, to rzeczywistość jest druzgocąca – wciąż na etapie montażu kabin prysznicowych z brodzikiem popełniane są karygodne błędy, które na etapie użytkowania stają się prawdziwą męczarnią. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu tematowi i przybliżyć podstawowe niuanse, związane z montażem i użytkowaniem kabin prysznicowych.

Decydując się na zastosowanie tego rozwiązania w łazience, warto dokładnie zmierzyć przestrzeń, w której będzie ustawiona kabina. Może się bowiem okazać, że wymarzony model o szerokości 100 cm i otwieranych drzwiach nie zmieści się w danej przestrzeni i ostatecznie pozostanie zastosowanie modelu o szerokości 90 cm i drzwiach przesuwnych.

Kluczowe elementy, które mówią o jakości kabiny

Przy wyborze modelu suwanego warto zwrócić uwagę na solidność rolek prowadzących drzwi. Dobre kabiny prysznicowe mają trwałe, wykonane z mocnego materiału i schludnie wyglądające prowadnice, które przetrwają długie lata użytkowania. Nieco inaczej sprawa wygląda w model z niższej półki. Wprawdzie nie można generalizować mówiąc, że każda tania kabina prysznicowa ma rolki najgorszej jakości, jednakże w tej półce cenowej jest to częsta przypadłość. Rozglądając się wśród produktów korzystnych cenowo, warto zatem zwrócić szczególną uwagę na ten element.

Problemy z zacinającymi się drzwiami suwanymi lub też psującą się prowadnicą są jednymi z najczęściej diagnozowanych usterek w kabinach prysznicowych. Solidna kabina prysznicowa z brodzikiem zintegrowanym zazwyczaj jest wolna od tego typu problemów. W tańszych modelach bywa różnie – jak już powyżej napisano. Należy więc pamiętać o tym aspekcie, ponieważ pozorna oszczędność może w krótkim czasie przerodzić się w konieczność zakupu nowej kabiny, wskutek uszkodzenia rolek, których w praktyce nie da się wymienić na nowe.

Innym, ważnym elementem jest materiał wypełniający drzwi. Najczęściej stosowane jest szkło lub kruche tworzywo sztuczne. Rzadziej szkło akrylowe. Nie trzeba zbyt wiele się zastanawiać, żeby dojść do wniosku, że szklane drzwi będą najsolidniejszym rozwiązaniem, ale również najdroższym. Praktycznie każda tania kabina prysznicowa jest jednakże wyposażona w drzwi o plastikowym wypełnieniu, które nie dość, że łatwo się brudzą, to jeszcze są podatne na przypadkowe, mechaniczne pęknięcia. Podobnie więc jak w przypadku rolek, również i tu warto się zastanowić, czy stać nas na zakup taniej kabiny, którą potencjalnie szybciej trzeba będzie wymienić na nową.

Uważaj w szczególności na odpowiednie ustawienie i spasowanie elementów

Jeśli jednak kwestie wyboru kabiny mamy już za sobą to warto pochylić się trochę nad tematem właściwego montażu tego elementu. Błędy w tym zakresie pojawiają się bowiem nader często, co później w dużym stopniu uprzykrza życie użytkownikom łazienki. Najczęstszym błędem jest nieodpowiednie ustawienie elementów mocujących kabinę do ściany. Przy ich rozmieszczaniu należy postępować bardzo skrupulatnie, ponieważ drobne odchylenie od wskazanego w instrukcji wymiaru lub też od pionu, może się przełożyć na wypaczenie zamontowanej kabiny, a w rezultacie na nie zamykanie się drzwi i przeciekanie wody.

Równie niebagatelne znaczenie ma odpowiednie uszczelnienie miejsc styku listew mocujących kabinę do ściany oraz punktu styku ściany z brodzikiem. Wprawne położenie silikonu, w odpowiedniej ilości i szerokości jest nie lada sztuką, z którą wciąż wielu instalatorów słabo sobie radzi. Trzeba pamiętać, że partactwo w tym zakresie może się przerodzić w nieszczelności, które powodują przedostawanie się wody poza kabinę i pod brodzik, a w rezultacie jej wypływanie na powierzchnię łazienki.

Ostatnią kwestią jest dopilnowanie odpowiedniego wypoziomowania brodzika i podłączenia jego odpływu do sieci kanalizacyjnej. Wypoziomowanie wpływa na właściwe spływanie wody w kierunku odpływu, a przy tym na odgłosy powstające w czasie wchodzenia do brodzika. Kiwający się brodzik nie dość, że denerwuje, to jeszcze powoduje pękanie uszczelnienia silikonowego i nieszczelności. Właściwe przyłączenie syfonu pozwala z kolei na spływanie wody z brodzika w odpowiednim tempie, co zdecydowanie poprawia komfort użytkowania.

Must Read