Strona głównaARANŻACJEŁączenie przedpokoju z salonem. Jak to zrobić dobrze?

Łączenie przedpokoju z salonem. Jak to zrobić dobrze?

Połączenie przedpokoju z salonem to rozwiązanie typowe zwłaszcza dla niewielkich mieszkań. Pozwala ono na optyczne powiększenie salonu, doświetlenie ciemnego przedsionka i praktyczne zagospodarowanie całej dostępnej przestrzeni. Jak poradzić sobie z aranżacją przedpokoju, by jego wystrój pasował do stylu panującego w salonie?

Urządzając mieszkania o niedużej powierzchni, szukamy rozwiązań, które pozwalałyby wizualnie powiększyć i rozjaśnić całą przestrzeń. Newralgiczną częścią takich domów są jednak przedpokoje – przeważnie wąskie i nieustawne pomieszczenia pozbawione dostępu do naturalnego światła. Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie kilku cennych metrów i praktyczną aranżację jest połączenie przedsionka z salonem. Choć pomieszczenia te pełnią całkiem odmienne funkcje, można urządzić je tak, aby stanowiły idealnie pasujące do siebie elementy. Jak zaaranżować taki otwarty przedpokój?

Przedpokój otwarty na salon a wydzielanie stref

Trzeba pamiętać, że przedpokój połączony z salonem powinien współgrać z wystrojem obowiązującym w części dziennej. Cała aranżacja i panująca w niej kolorystyka powinny być spójne, ale nie muszą być identyczne. Ściany to przecież nie jedyny sposób na zaznaczenie wyraźnych granic pomiędzy dwoma pomieszczeniami – podobny, acz praktyczniejszy i lepszy wizualnie efekt można uzyskać, wyodrębniając poszczególne strefy za pomocą posadzek czy kolorów ścian. Umiejętne wyznaczenie granic sprawi, że cała przestrzeń zaprezentuje się ciekawiej, a przy tym nie straci swej funkcjonalności.

Jak wizualnie oddzielić przedpokój od salonu?

Idealnym sposobom na oddzielenie stref przedpokoju i salonu jest zróżnicowanie posadzek w każdej. Jeśli w przedpokoju decydujemy się na terakotę lub płyty gresowe, w salonie powinny znaleźć się kontrastujące z nimi deski lub parkiet. Aby wnętrza prezentowały się harmonijne, pomalujmy ściany obu pomieszczeń farbą w tym samym kolorze.

Pamiętajmy, że w mniejszych mieszkaniach takie zróżnicowanie podłóg może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, to znaczy optycznie pomniejszyć ich powierzchnię. Dlatego w takiej sytuacji lepiej postawić na jednolitą posadzkę w obu strefach i tylko delikatnie oddzielić je od siebie kolorami ścian. Warto wybrać ten sam kolor, ale w różnych odcieniach i podkreślić go odpowiednimi dodatkami w zbliżonych barwach. Dobrym pomysłem będzie także tapeta z delikatnym wzorem, oddzielająca przedpokój od salonu. Dzięki temu oba pomieszczenia będą idealnie ze sobą współgrały, a jednoczenie zachowają swój indywidualny charakter.

Meble do przedpokoju – estetyka i funkcjonalność

Urządzając przedpokój połączony z salonem, nie możemy już pozwolić sobie na wybór przypadkowych mebli. Strefa przedpokoju będzie dobrze widoczna z części dziennej, więc meble do przedpokoju powinny pasować do tych w salonie. Co więcej, niezależnie od tego ile miejsca przeznaczyliśmy na przedpokój, jego aranżacja powinna być jak najbardziej funkcjonalna. Jeśli nie zostało miejsca na zabudowaną szafę wnękową, warto pomyśleć o zamykanej szafie, w której pomieścimy kurtki i płaszcze wszystkich domowników. W przedpokoju powinno znaleźć się także niewielkie siedzisko, na którym łatwiej będzie zmieniać buty, szafka do przechowywania obuwia oraz otwarty wieszak na mokre okrycia.

Rzeczą absolutnie niezbędną w przedpokoju jest także lustro, w którym będziemy przeglądać się przed wyjściem. Zwierciadło powinno być na tyle duże, by móc zobaczyć w nim całą sylwetkę. Wielkoformatowe lustra są także znakomitym sposobem na optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni, ale jeśli nie mamy na to miejsca, warto postawić na szafę z lustrem.

Dodatki do przedpokoju połączonego z salonem

Aby stworzyć spójną aranżację salonu i przedpokoju, warto pomyśleć też o dodatkach. Odpowiednio dobrane dekoracje to doskonałe wykończenie przedpokoju, a także sposób na to, by dodać mu ciepła i przytulności. Najlepiej sprawdzą się dodatki funkcjonalne, takie jak stojak na parasole czy gustowna taca na klucze. Mogą to być także kwiaty w eleganckich wazonach albo ramki ze zdjęciami powieszone na ścianach. Pamiętajmy, że wszystkie akcesoria powinny pasować do stylu, w jakim utrzymana jest część dzienna. Zbyt duża różnorodność dekoracji może wywołać wrażenie chaosu i bałaganu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read