Strona głównaPORADYMetody cięcia blach i rur

Metody cięcia blach i rur

Jedną z podstawowych metod obróbki blachy jest jej cięcie. Przygotowuje do dalszego wykorzystania blachy w konkretnym celu. Cięcie blachy dawniej było długotrwałym, żmudnym procesem, wymagających zręczności i wprawy. Najczęściej cięcie odbywało się za pomocą ostrych nożyc przeznaczonych do cięcia metalu, później również za pomocą palnika tlenowego.

Tego rodzaju cięcia nie były jednak dokładne i precyzyjne, co do ich jakości istniały spore wątpliwości. Obecnie istnieją bardziej nowoczesne metody cięcia metali, wykorzystywane coraz częściej i powszechniej.

Sposobów cięcia blach, rur i innych metali jest kilka. Wybór metody cięcia zależy od rodzaju i grubości blachy, oczekiwanych efektów oraz kosztów, jakie możemy ponieść.

Cięcie laserem

Jedną z najbardziej popularnych metod cięcia jest cięcie laserem rur i blach. Ta metoda najlepiej nadaje się do cięcia stali miękkiej i stosunkowo cienkiej. To proces bardzo szybki i jednocześnie bardzo precyzyjny. Jest to również metoda niezawodna, a materiał obrabiany za pomocą cięcia laserem nie traci na swojej jakości i wytrzymałości. Za pomocą tej metody można wycinać skomplikowane i nieregularne kształty, które trudno uzyskać za pomocą innych metod cięcia.

Cięcie łukiem plazmowym

Kolejną nowoczesną metodą cięcia blach i rur jest cięcie łukiem plazmowym. To również metoda bardzo szybka, jednak nie oferuje tak dobrej jakości obrabianych krawędzi jak metoda cięcia laserowego. Poza tym metoda obróbki za pomocą cięcia łukiem plazmowym często jest droższa od metody cięcia laserem. Między innymi z tego powodu laser posiada przewagę.

Cięcie strumieniem wodnym

Jedną z najnowocześniejszych metod cięcia blach jest cięcie strumieniem wodnym. Ta metoda zapewnia niezwykle równe i dokładne cięcie. Pozwala uzyskać podobne efekty, jakie uzyskuje się przy użyciu lasera.

Za pomocą cięcia strumieniem wody można obrabiać blachy wykonane ze stali o dużej grubości. Ciecie strumieniem wody to jednak najdroższy z dostępnych sposobów cięcia metali. Koszt zakupu urządzeń niezbędnych do cięcia ta metodą jest porównywalny do kosztów lasera.

Cięcie palnikiem tlenowym

Jednym z najstarszych sposobów cięcia metali jest cięcie palnikiem tlenowym. Jest to proces stosunkowo tani i nieskomplikowany. Umożliwia przecięcie nawet grubej blachy. Jest to też proces dość powolny i mało precyzyjny. Użyty do cięcia palnik tlenowy zazwyczaj pozostawia na krawędzi odrobinę żużlu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read