Strona głównaARANŻACJENajmodniejsze kolory wnętrz w bieżącym sezonie

Najmodniejsze kolory wnętrz w bieżącym sezonie

Kanony aranżacji wnętrz potrafią zmieniać się równie szybko, co moda na wybiegach. Warto je śledzić i szukać w nich rozwiązań, które sprawdzą się w funkcjonalnej i pięknej domowej przestrzeni. Jednym z najważniejszych elementów mody wnętrzarskiej pozostaje kolor. Jego dobór wpływa bowiem na odbiór pomieszczenia, jego specyfikę oraz styl. Jakie odcienie dominują zatem w tym sezonie? Na jakie barwy warto postawić, jeśli chcemy być modni? O tym napiszemy poniżej.

Jak kolory wpływają na odbiór wnętrza?

Zanim przejdziemy jednak do omówienia samych odcieni, warto zastanowić się nad tym, dlaczego w ogóle kolor jest tak ważny dla wystroju wnętrz.

Zestawienia barwne odpowiadają bowiem za odbiór przestrzeni. Potrafią budować ich charakter oraz sprawiać, że w danym miejscu czujemy się tak, a nie inaczej.

Niektóre kolory, wykorzystywane w modnych aranżacjach, sprawiają, że pomieszczenie staje się znacznie bardziej eleganckie i nabiera wysublimowanego charakteru. Inne natomiast kolory są w stanie wpłynąć na to, że czujemy się danym salonie lub sypialni dobrze, a całość stylizacji daje efekt przytulności.

Kolor to także tajna broń architektów wnętrz, pomagająca ukryć rozmaite mankamenty przestrzeni. Jasne odcienie optycznie powiększają pomieszczenia, a ciemne potrafią je nieco zmniejszyć.

Najpopularniejsze rozwiązania kolorystyczne – jak wprowadzać barwę do wnętrza?

Każdy z nas wie o tym, że niektóre kolory pasują do siebie nieco lepiej niż inne. Od tych niuansów zależy w dużej mierze to, czy konkretna aranżacja będzie udana i spełni powierzone jej role.

Obecnie dominują dwa podstawowe sposoby stosowania koloru w dekoracji wnętrz. Możemy zatem mówić o:

  • monochromatyczności,
  • używaniu barw kontrastowych.

Monochromatyczność to rozwiązanie dające wiele możliwości, choć w teorii zmusza nas ono do solidnego ograniczeń – wszystkie elementy wyposażenia powinny bowiem być utrzymane w tej samej tonacji kolorystycznej. Dotyczy to zarówno ścian, jak i mebli oraz nawet opraw oświetleniowych. Te ostatnie mogą być wykonane z metalu, malowanego na konkretny kolor. Ciekawe efekty uzyskuje się też dzięki tekstylnym abażurom, które znów wróciły do łask.

W tym modelu można postawić na odcienie jasne i neutralne. Świetnie sprawdzają się choćby beże i szarości, dzięki którym uzyskuje się efekt przestronności, czystości i elegancji.

Inną opcją są zdecydowane, intensywne kolory. Przy ich pomocy można zbudować niezmiernie stylowe wnętrze. Warto jednak dobrze przemyśleć takie rozwiązanie. Zbyt ciemne barwy w ciasnych pomieszczeniach mogą sprawiać dość przytłaczające wrażenie.

Inną opcją jest wprowadzenie do wnętrza barw neutralnych, które następnie przełamuje się jednym, zdecydowanym kolorem. Najczęściej możemy to obserwować przy szarościach i beżach, które następnie uzupełnia się na przykład czerwienią lub zielenią. Całość przestrzeni staje się dzięki temu bardziej dynamiczna i ciekawa.

Najciekawsze odcienie sezonu – na co warto postawić?

Współczesność w dekoracji wnętrz stawia na olbrzymią różnorodność stosowanych rozwiązań. Jest jednak kilka kolorów, które zyskały szczególne zainteresowanie dekoratorów wnętrz na całym świecie. Pokochali je również prywatni użytkownicy, wprowadzając je chętnie do swoich domów i mieszkań.

Sporą popularnością w ostatnim czasie cieszą się ciepłe barwy ziemi. Wprowadza się je do aranżacji klasycznych, skandynawskich i w duchu architektury eko, która chętnie wykorzystuje naturalne surowce i barwy w przypadku wyposażenia lub produktów oświetleniowych, o czym można się przekonać zaglądając na stronę https://lampy.it/.

Chętnie używa się także mocnych kontrastów, oparte na przykład na zestawianiu czerni i bieli. Po takie rozwiązania sięga choćby art déco, w którym geometryczne wzory w tych kolorach pojawiają się regularnie.

We wnętrzach monochromatycznych wiele osób decyduje się na odważne wykorzystanie ciemnej, butelkowej zieleni. To niezmiernie szlachetny kolor, który dodaje elegancji i buduje przyjemną przestrzeń w salonie lub sypialni.

Nie możemy też zapomnieć o kolorze roku 2020 firmy Pantone, czyli granacie. Zdobył on spore grono zwolenników i stał się barwą chętnie wprowadzaną do wielu, mocno zróżnicowanych przestrzeni – jako dodatek lub odcień dominujący.

Kolorystyczne budowanie domowej przestrzeni

Obecny sezon pozwala na rozmaite eksperymenty barwne, dopuszczając do kanonu wiele, zróżnicowanych odcieni. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej i wybrać te, które najbardziej do nas przemawiają.

Pamiętajmy bowiem, że musimy się z danym kolorem dobrze czuć, w innym razie lepiej zrezygnować z wykorzystywania go w domowych przestrzeniach, nawet jeśli jest najpopularniejszym kolorem sezonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read