Plafony, czyli funkcjonalne i estetyczne źródła światła

Definicja plafonu ewoluowała wraz z biegiem lat. Kiedyś mianem tym określano ozdoby sufitowe charakterystyczne dla pałaców i wykwintnych rezydencji. Obecnie plafon kojarzy się najczęściej z funkcjonalną i estetyczną lampą. Oba znaczenia łączy jedno – niewątpliwa elegancja, doskonale podkreślająca indywidualny styl wnętrz.

Niezwykła rola oświetlenia

Oświetlenie to jeden z podstawowych wyznaczników komfortu. Magia światła pozwala na optyczne powiększenie małych pomieszczeń lub zbudowanie kameralnej i intymnej atmosfery w przestronnych salonach. Wszystko zależy od potrzeb i wyobraźni właścicieli. Nie zawsze tak było – przez długie lata w naszych mieszkaniach królował jeden model – centralnie zwieszony z sufitu, zazwyczaj mało atrakcyjny żyrandol. Rzadko kiedy poprawiał estetykę wnętrz, również jego cechy funkcjonalne pozostawiały wiele do życzenia. O ile środek pokoju był nieźle oświetlony, to kąty ginęły już w mroku, nie było też mowy o jakiejkolwiek aranżacji scen świetlnych.

Tymczasem umiejętna aranżacja oświetlenia potrafi całkowicie odmienić charakter lokali mieszkalnych. Dzięki zastosowaniu szeroko już dostępnych źródeł światła z łatwością możemy podkreślić detale architektoniczne lub ukryć niedociągnięcia. Fakt ten sprawił, że ogromną popularność zyskało dyskretne oświetlenie punktowe. Czy to jednak oznacza, że lampy tradycyjnie umieszczone na suficie odeszły w cień? Absolutnie nie! Tyle tylko, że smutne i nieciekawe żyrandole zostały zastąpione atrakcyjnymi plafonami.

Udane połączenie stylu i funkcjonalności

Współczesne plafony zaskakują bogactwem wzorów i zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi. Projektanci odważnie łączą materiały o różnych kształtach i strukturach, co pozwala na osiągnięcie zachwycających i często niebanalnych efektów. Drewno, metal, tworzywa sztuczne – spektrum możliwości jest ogromne, a efekty oszałamiają. Propozycje dla siebie znajdą zarówno zwolennicy minimalizmu, jak i miłośnicy klasycznych wnętrz. Niezależnie od prezentowanego stylu, plafony posiadają szereg charakterystycznych cech, które w istotny sposób wpływają na komfort użytkowania. Przede wszystkim są uniwersalne. Zastosować je możemy zarówno w salonach, jak i kuchniach czy też łazienkach. Sposób montażu sprawia, że świetnie nadają się do niskich pomieszczeń, nie zabierając cennej przestrzeni nad głową. Plafony jednak nie muszą być umieszczane wyłącznie na sufitach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by trafiły na ściany, gdzie skutecznie zastąpią tradycyjne kinkiety.

Wybierając plafon, warto zwrócić uwagę nie tylko na estetykę, ale też zastosowane rozwiązania techniczne. Użycie żarówek LED pozwoli na znaczne ograniczenie wysokości rachunków za energię elektryczną, a możliwość skorzystania ze ściemniacza będzie nieocenioną pomocą podczas kreowania domowej atmosfery. To właśnie udane połączenie najnowszych technologii z ciekawą stylistyką leży u podstaw sukcesy, jakie odnoszą plafony.

fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj