Strona głównaPORADYPrzyczyny skraplania się wody na szybach

Przyczyny skraplania się wody na szybach

Skraplanie się wody na szybach okiennych jest częstym powodem do niepokoju. Obawiamy się bowiem nie tylko nieestetycznych plan i konieczności częstego wycierania mokrych parapetów ale przede wszystkim wilgoci a w jej konsekwencji rozwoju groźnej dla naszego zdrowia pleśni. Warto jest więc dowiedzieć się jakie są przyczyny występowania tego zjawiska w naszych domach. Czy zawsze winne są źle zamontowane okna?

Przyczyny wilgoci po wewnętrznej stronie okien

Często winą za skraplanie wody na szybach okiennych w naszych domach obarcza się wadliwie zamontowane okna czy też niewłaściwą ich konstrukcję. Problem ten jest jednak bardziej złożony a samo skraplanie w zależności od jego usytuowania może mieć wiele przyczyn. Warto jest jednak pamiętać iż jest to najzwyklejsze zjawisko fizyczne zachodzące na skutek różnicy temperatur. Gdy bowiem woda zbiera się po wewnętrznej stronie okien w zdecydowanej większości przypadków powodem jest duża wilgotność powietrza w pomieszczeniach połączona ze szczelnością okien. Zjawisko to spowodowane jest różnicą temperatur. Skraplanie wody występuje wówczas w najchłodniejszym miejscu w pomieszczeniach czyli na przykład na szybie okiennej.

Skraplanie wody po zewnętrznej stronie okien

Gdy jednak miejscem skraplanie wody jest zewnętrzna szyba powodem może okazać się zbyt szczelna izolacja okien połączona z niedostatecznym ogrzaniem pomieszczeń. Powoduje to bowiem niewystarczające nagrzanie szyby zewnętrznej, która staje się najzimniejszą powierzchnią i to właśnie na niej gromadzi się woda. Stan ten wzmóc mogą znajdujące się w pobliżu zbiorniki wodne i lasy, które wpływają na wilgotność powietrza w otoczeniu.

Para wodna wewnątrz okien

Jeśli natomiast zjawisko to zachodzi pomiędzy szybami okna przyczyną najczęściej jest rozszczelnienie przestrzeni międzyszybowej. W wysokiej jakości oknach stosuje się specjalną mieszankę gazów, których 85% zawartości stanowią gazy szlachetne. Umieszczone są w zespolonych szybach a więc gdy pojawia się pośród nich wilgoć przyczyną musi być ich rozszczelnienie. Czego następstwem może okazać się konieczność wymiany całego okna.

Jak poradzić sobie z wodą na oknach?

W przypadku gdy zjawisko skraplania występuje sporadycznie nie ma powodu do niepokoju i nie trzeba wówczas podejmować jakichkolwiek czynności. Jednak gdy problem ten jest częsty i uciążliwy a nawet powoduje powstawanie pleśni na ramach okiennych należy przystąpić do odpowiednich działań.

Warto na początek skontrolować poprawność działania wentylacji w pomieszczeniach i w przypadku ich słabej wydajności zastanowić się nad wykorzystaniem automatycznych nawiewników w oknach. Wspomogą one nie tylko cyrkulację powietrza ale też poprzez zastosowane w nich filtry poprawią jego jakość. Należy również zadbać o optymalną wilgotność w pomieszczeniach nie przekraczającą 50%.

Istotną chodź często pomijaną czynnością w naszych domach jest również ich odpowiednie wietrzenie. Gdy bowiem posiadamy szczelne okna PCV i nie dopuszczamy do wymiany wilgotnego powietrza na świeże z zewnątrz tworzymy przyjazny dla mikroorganizmów i grzybów klimat oraz narażamy się na występowanie zjawiska parowania szyb okiennych w naszych domach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read