Strona głównaOGRÓDJak zaprojektować ogród zimowy?

Jak zaprojektować ogród zimowy?

Ogród zimowy może być doskonałym pomysłem na urządzenie przestrzeni za domem i kreatywne wykorzystanie jej nie tylko latem, ale i zimą. Przeszklona oranżeria w miejscu standardowego tarasu pozwoli nie tylko na utrzymanie zieleni w dobrej formie w zimniejszych miesiącach roku, ale stworzy też dodatkowe miejsce do spędzania wolnego czasu z idealnym widokiem na okolicę. Jak jednak zaprojektować ogród zimowy?

Wybór odpowiedniego miejsca na ogród zimowy

Pierwszym etapem projektowania jakiejkolwiek nowej przestrzeni w obrębie domu powinien być właściwy wybór miejsca na jej budowę. W przypadku ogrodów zimowych najczęściej wybiera się w tym celu istniejący już taras, choć możliwe jest stworzenie także wolnostojącego ogrodu zimowego dowolnie ulokowanego w obrębie naszej działki. Co w takiej sytuacji powinno zwrócić uwagę?

Ważne będzie tu przede wszystkim otoczenie. Ogród zimowy ma być przestrzenią, w której chętnie spędzimy czas, dlatego warto postawić na lokalizację dającą najlepsze widoki. Jeśli będzie on przylegał do jednej ze ścian domu, przeszklenie wszystkich trzech stron zimowego ogrodu i zadbanie o otoczenie na zewnątrz znacząco poprawi jego walory estetyczne. Warto, by ogród zimowy powstał od strony południowej, najbardziej nasłonecznionej, gwarantującej dobrze oświetloną przestrzeń także zimą.

Znaczenie w planowaniu ogrodu zimowego będzie miał też kształt budowli. Architekci i firmy specjalizujące się w projektowaniu ogrodów zimowych najczęściej proponują plan prostokąta lub wycinka koła, choć zależnie od położenia domu możliwe jest też zrealizowanie planu ogrodu zimowego na kształcie wieloboku.

Fundamenty i przeszklenia w ogrodzie zimowym

Pomimo pojawienia się w nazwie określenia „ogród”, zimową oranżerię należy traktować jako integralną część budynku i zadbać o odpowiednie wylanie pod nią fundamentów oraz stabilną konstrukcję utrzymującą dach i całe przeszklenie ogrodu. Z reguły to właśnie pełnowymiarowe szyby stanowią ponad 90% wszystkich ścian w ogrodzie zimowym – ich wybór będzie nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa domowników, wydajności energetycznej ogrodu i mikroklimatu wewnątrz.

Do szklenia ogrodów zimowych wykorzystuje się najczęściej szyby zespolone, zbudowane z dwóch lub trzech tafli szkła i wypełnionej gazem szlachetnym przestrzeni pomiędzy nimi. Taka forma konstrukcji zapobiega przede wszystkim utracie ciepła, ale także chroni wnętrze ogrodu zimowego przed nadmiernym nagrzewaniem się w sezonie letnim. Na zewnętrzną warstwę okien stosuje się zwykle dodatkową powłokę refleksyjną lub barwienie odbijające znaczną część promieni słonecznych, ale nie zaburzające naturalnego światłą docierającego do wnętrza pomieszczenia.

Cała konstrukcja ogrodu zimowego powinna być na etapie projektowania sprawdzona pod kątem bezpieczeństwa. Ze względu na znaczące przeszklenie, to właśnie ogród zimowy może być najbardziej atrakcyjną dla włamywaczy częścią domu, dlatego wybór szkła odpornego na uderzenia w części dachowej i antywłamaniowego szkła w obrębie ścian ogrodu zapewni poczucie bezpieczeństwa nie tylko na wypadek włamania, ale i różnych zjawisk atmosferycznych.

Wentylacja ogrodu zimowego – ważne elementy projektu

Przy planowaniu budowy ogrodu zimowego nie można zapomnieć o kwestii wentylacji, która wpłynie bezpośrednio na mikroklimat wewnątrz przeszklonego tarasu, ale i na warunki panujące w całym domu. O ile latem wystarczy otworzyć okna czy rozsunąć drzwi i wpuścić do środka świeże powietrze, o tyle zimą unikanie wilgoci w mocno przeszklonym pomieszczeniu będzie utrudnione. Grawitacyjne systemy wentylacji sprawdzą się tu wyjątkowo dobrze i zadbają o to, by komfort przebywania w ogrodzie pozostawał na równym poziomie przez cały rok. Warto pamiętać, że jeśli w części ogrodu zimowego zaplanowana będzie strefa wypoczynku z kominkiem, konieczne będzie zaprojektowanie odpowiedniego systemu odprowadzania dymu i spalin z kominka na zewnątrz.

Jak zaprojektować ogród zimowy?

Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącej bryły domu to ingerencja w konstrukcję budynku, dlatego też do jej stworzenia wymagane będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, a co za tym idzie, stworzenie jasnego projektu planowanej budowy. Aby mieć pewność, że ogród wpisze się nie tylko w estetykę całego domu i otoczenia, ale też nie zaburzy wrażliwej równowagi bezpieczeństwa, komfortu i mikroklimatu wnętrza domu, warto skorzystać z pomocy doświadczonych firm projektujących ogrody i z ich pomocą stworzyć konstrukcję, która przetrwa wiele lat. Można przy tym oczywiście wykorzystać w projekcie własne pomysły na aranżację wnętrza – dowolność projektowa jest w tego typu przestrzeni mile widziana. Warto mieć na uwadze profesjonalną pomoc, jaką zapewnią specjaliści z dziedziny projektowania ogrodów zimowych. Ich szeroki wybór znajduje się np. w katalogu ExportPages.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read