Strona głównaDOMPompy ciepła - czy warto w nie inwestować?

Pompy ciepła – czy warto w nie inwestować?

Pompy ciepła to urządzenia ekologiczne i ekonomiczne. Można nimi ogrzewać dom, ale także przygotować ciepłą wodę użytkową. Jakie są zalety pomp ciepła i dlaczego warto w nie zainwestować? Podpowiadamy!

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię z otoczenia – tak zwanego dolnego źródła ciepła – a następnie zasilają instalację grzewczą w domu, czyli w tak zwanym górnym źródle ciepła. Mogą służyć nie tylko do ogrzewania powietrza, ale także przygotowania ciepłej wody użytkowej. Etapy wytwarzania ciepła przedstawiają się następująco:

  1. odebranie energii z otoczenia (w przypadku gruntu wykorzystuje się roztwór glikolu, w przypadku powietrza – energia przekazana jest do obiegu czynnika roboczego),
  2. odebrane ciepło pozwala na odparowanie czynnika roboczego w parowniku,
  3. pary czynnika roboczego trafiają do sprężarki zasilanej elektrycznie – tu następuje podgrzanie temperatury,
  4. ciepło jest oddawane do skraplacza, a następnie przekazywane do obiegu grzewczego w domu.

Cały cykl kończy skroplenie par czynnika roboczego i obniżenie jego ciśnienia.

Rodzaje pomp ciepła

W związku z powyższym, możemy wyróżnić kilka pomp ciepła, które różnią się pod względem rodzaju dolnego źródła. Są to zatem:

  • powietrzna pompa ciepła – niskie koszty inwestycyjne, łatwość montażu; idealna do ogrzewania podłogowego lub w formie grzejników,
  • wodna pompa ciepła – wykorzystuje wody gruntowe – np. strumień lub studnię, zlokalizowane w obrębie działki,
  • gruntowa pompa ciepła – wykorzystuje energię zawartą w gruncie, która odznacza się niemal stałą temperaturą, a więc i większą stabilnością oraz wydajnością urządzenia.

Inny podział grupuje pompy ciepła ze względu na rodzaj napędu. Wówczas mówimy o:

  • absorpcyjnej pompie ciepła – wyposażona w napęd cieplny, stosowana najczęściej w dużych zakładach przemysłowych,
  • termoelektrycznej pompie ciepła – wyposażona w napęd elektryczny, który przydaje się do odprowadzania ciepła z niewielkich przedmiotów,
  • sprężarkowej pompie ciepła – wyposażona w napęd mechaniczny; idealna alternatywa dla elektrycznych ogrzewaczy i kotłów na paliwo organiczne.

Pompy ciepła – zalety

Pompy ciepła cieszą się popularnością, za sprawą licznych zalet. Przede wszystkim nie oznaczają dostarczania paliw szkodliwych dla środowiska w wyniku spalania. Energię pobierają z wody, gruntu lub powietrza. Jedyne 25% energii to prąd, który jest niezbędny do działania urządzenia. Jednak w przypadku podłączenia urządzenia do instalacji fotowoltaicznej, koszty energii zostają zminimalizowane.

Mimo nieco wyższych kosztów inwestycyjnych, możemy skorzystać z dofinansowania w ramach projektów wspierających inwestycje oparte na odnawialnych źródłach energii (OZE). Co więcej, pompa ciepła ma żywotność nawet w okolicach 30 lat.

Sama instalacja pompy, szczególnie powietrznej nie jest skomplikowana. Nieco więcej czasu zajmuje co prawda zamontowanie gruntowej pompy powietrznej, niemniej jednak działania te „warte są zachodu”.

Warto również zwrócić uwagę, że pompy ciepła to urządzenia wielofunkcyjne – oprócz oczywistej funkcji grzania, latem – w upalne dni, mogą służyć także jako klimatyzacja. Pozwala to przy pomocy jednego urządzenia regulować temperaturę powietrza w pomieszczeniach przez cały rok.

Pompy ciepła są więc najbardziej energooszczędnymi urządzeniami grzewczymi na rynku. Ponadto są niemal bezobsługowe, głównie za sprawą wyeliminowania potrzeby magazynowania opału, dokładania go do pieca czy czyszczenia urządzenia. Jednocześnie urządzenie nie stwarza zagrożenia wybuchu czy pożaru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read